previous pauseresume next

هشدار درباره تب كريمه كنگو

مشاهده چهار مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در استان اصفهان/ هشدارها جدی گرفته شود / پروتکل کشوری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

 ویروس CCHF به وسیله دام، لاشه دام، ترشحات و خون آبه و کنه هیالوما منتقل می‌شود. مخزن ویروس در طبیعت اصولا کنه‌ است و البته گاو، گوسفند، بز و خرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح هستند.
بیماری CCHF یک بیماری خونریزی دهنده تبدار حاد است که بیشتر به وسیله کنه منتقل می شود. با وجودی که ویروس مخصوص حیوانات است موارد تک گیر و همه گیرCCHF در انسان نیز اتفاق می افتد. این بیماری متاسفانه مرگ و میر بالایی دارد.

راه انتقال :
کنه مخزن و ناقل بیماری است ، عفونت درانسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست ، یا تماس با پوست ، لاشه حیوان ، خون و ترشحات حیوان آلوده و یا تماس با خون و بافتهای بیمار مبتلا ایجاد  می شود. خطر انتقال در طی ذبح حیوان حیوان وجود دارد.
 پس از آلودگی یک نفر ، ممکن است سایر افراد در تماس با او نیز در خانواده و اجتماع آلوده شوند. تا کنون در سطح جهان همه گیریهایی از بیماری در سربازها ، اردوگاهها، یا کسانی که از گوسفند وگاو نگهداری می کنند و پزشکان و کارکنان بیمارستانی ، اتفاق افتاده است. پرندگان در چرخه گسترش ویروس می توانند حامل کنه های آلوده باشند و خود مبتلا به بیماری نمی شوند(به جزء شتر مرغ).

با توجه به مشاهده چهار مورد جدید این بیماری در استان اصفهان توصیه میشود شهروندان اصفهانی گوشت را صرفا از مراکز مورد تایید بهداشتی و دامپزشکی  تهیه کنند و سعی شود  برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک باید ابتدا دام را بعد از ذبح بهداشتی به مدت ۲۴ ساعت در سیستم‌هایی با دمای معمولی(منفی ۱ تا منفی ۴ درجه سانتیگراد) نگهداری و سپس بسته‌بندی کرد. قبل از مصرف نیز گوشت در دمای فریزر  حداقل به مدت سه الی چهار ساعت نگهداری و پس از آن مصرف شود.

پروتکل کشوری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

 
 

امور رفاهی

کاربران آنلاین

هم‌اکنون ۰ کاربر آنلاین هستند.