previous pauseresume next

ارتباط با بيمار

 

 • واحد اموزش به بیمار واقع  در درمانگاه تخصصی روزهای زوج از ساعت ۱۱ تا ۱۲فعال می باشد

  مقدمه

  بیماری به معنای از بین رفتن سلامتی در زمینه سلامت جسمی روانی و یا اجتماعی است. اما مطالعات علمی اثبات نموده اند که آگاهی بیماران از بیماری خود تاثیر شگرفی بر درمان و کیفیت زندگی آنان دارد. تا به امروز علی رغم پیشرفت های شایانی که در علم طب رخ داده همچنان تعداد زیادی بیماری مزمن و طولانی وجود دارد. عمده بیماری های لاعلاج در کوتاه مدت کشنده نیستند مخصوصا اگر بیماران بدانند که چگونه با بیماری خود زندگی کنند.

  انسانها برای مراقبت از خود، برای خوب ماندن و خوب شدن نیاز به آموزش دارند و آموزش به بیماریکی از عملکردهای اصلی حرف بهداشتی و درمانی است. در این راستا کمک به مددجویان برای دستیابی یا باز یافتن استقلال در امر مراقبت از خود از مهمترین اهداف پرستاری است.

  تعریف آموزش بیمار

  آموزش به بیمار؛ مجموعه ای از فعالیت های برنامه ریزی شده در حیطه یادگیری است که موجب بهبودی و ارتقاء سلامتی در فرد می شود. هدف اصلی از آموزش به بیمار همچون سایر فرآیندهای بهداشتی و درمانی و نیز به عنوان یک شاخص درمانی؛ ارتقاء سطح سلامت در جامعه است.

 • آموزش به بیماران یکی از شاخص های کیفیت پذیرفته شده درمانی است. تمام بیماران حق دارند در مورد حفظ و ارتقاء سطح سلامت و پیشگیری از بیماری ها آموزش های مناسب دریافت نمایند.

 • فواید و نتایج مثبت آموزش به بیماران:

  ۱- کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی

 • ۲- افزایش کیفیت مراقبت ها

 • ۳- کمک به بیمار در بدست آوردن استقلال و خودکفایی بیشتر.

 • هرچه فرد بیشتر در مورد بیماری خود بداند بهتر می تواند به مقابله با آن بپردازد.

  با نگاهی ساده به تراکم مراکز درمانی و مطب های خصوصی در می یابیم که پزشکان و خدمات دهندگان سلامتی، به دلیل تراکم کاری خود و همچنین عدم آگاهی و توجه به ارتقای سلامت جامعه و خصوصا نداشتن نگرش جامعه نگر به بیماریها، و از طرف دیگر نیازهای اقتصادی خود؛ فقط درمان های لازم را برای بیماران خود تجویز می کنند بدون آنکه آموزش های کافی را به آنها ارائه دهند و یا مطالب آموزشی مناسبی را در اختیار آنها قرار دهند. تمام این مسائل منجر به وجود هزاران بیمار می شود که حتی گاه نام بیماری خود را نمی دانند و نمی توانند داروهای خود را نام ببرند. در چنین شرایطی بیماری ها مزمن تر شده و عوارض آنها گسترش می یابد.

  مراحل آموزش به بیمار:

  آموزش بیمار فرایندی است که لازم است در چارچوب استاندارد های مربوط به آن اجرا شود و هر مرحله از این فرایند از استاندارد مربوط به خود برخوردار است. مراحل آموزش به بیمار عبارتند از:

  نیازسنجی و ثبت آن تدوین اهداف- انتخاب روش آموزش ارزشیابی و ثبت آموزش به بیمار

  تعیین نیازهای اموزشی بیمار. بیماران چه چیز هایی می خواهند بدانند.

  اموزش هایی که بیمار دریافت میکند باید بر اساس نیاز ها، توانایی ها و ترجیحات یاد گیری او باشد.بعد از تعیین نیازها باید انها را در یک فرم مخصوص ثبت نمود.

 • این مرحله شامل جمع اوری اطلاعات در مورد بیماری و بیمار, خانواده ی او وضعیت بهداشتی, وبهتر است اطلاعاتی که از بیمار جمع اوری می شود در یک فرم مخصوص ثبت شود.

  تدوین اهداف:

  تنظیم اهداف یادگیری یکی از بنیادی ترین مراحل در کل فرایند اموزش به بیمار است.اهداف بر اساس نیاز های شناسایی شده تدوین میشوند

  انتخاب روش آموزش:

  روش مورد استفاده باید مرتبط با براورده ساختن حیطه ی ان هدف باشد.

 • در مورد اگاهی ها:سخنرانی مطالب چاپی پرسش و پاسخ

 • مهارت ها:نمایش عملی، نمایش با وسایل سمعی بصری، راهنمای خود اموز گام به گام

 • نگرش:مثال های موردی ارائه ی تجربیات مشترک.

 • مداخله یا اموزش:انتقال اطلاعات به بیمار که بر اساس روش انتخاب شده در مراحل قبل انجام می شود.در این مرحله مهارت های ارتباطی به میزان زیادی باید مورد توجه قرار گیرد.

ارزشیابی و ثبت آموزش به بیمار:

تعیین این که ایا یادگیری اتفاق افتاده است؟

فعالیت های ارزشیابی بایستی به طور مستقیم با اهداف یادگیری که در ابتدا تنظیم شده مرتبط باشد. برای تنظیم سوالات ارزشیابی می توانید اهداف تنظیمی خود را به صورت سوالی در اورید.

 

 
 

امور رفاهی

کاربران آنلاین

هم‌اکنون ۰ کاربر آنلاین هستند.